Województwo Śląskie

Aktualności

Po pierwsze profilaktyka

„Śląskie dla kobiety” to akcja, która zachęca do udziału w badaniach profilaktycznych raka piersi. Spotkanie inaugurujące odbyło się w jaworznickim centrum handlowym Galena 


„Chcemy z tą akcją dotrzeć do jak największej liczby kobiet i zachęcić je do badań profilaktycznych. Im wcześniej to zrobimy, tym większa szansa, że uda nam się wykryć i pokonać chorobę, która każdego roku zabiera sześć tysięcy kobiet. Ważne są nie tylko regularne badania, ale i edukacja, stąd pomysł tej akcji, dzięki której mam nadzieję uda się uratować zdrowie i życie wielu kobiet”, powiedział Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

W trakcie spotkania można było skorzystać z konsultacji medycznych, porad dietetyka i rehabilitantów oraz dowiedzieć się o profilaktyce raka pierwsi. Oprócz tego na scenie odbywały się ćwiczenia ruchowe i spotkania z ciekawymi ludźmi, w tym z ambasadorką akcji Agnieszką Cegielską. Zwieńczeniem akcji był koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

„Kiedy tylko pojawił się taki pomysł nie mogłam odmówić. Jeżeli będziemy dużo o tym mówić i zbada się choć jedna osoba, to będzie nasz wspólny sukces. Kobiety stawiają siebie zwykle na ostatnim miejscu, wcześniej wyślą do lekarza dzieci, czy meża. Ale o tych badaniach naprawdę warto pamiętać, bo one ratują życie” – mówiła w trakcie spotkania Agnieszka Cegielska.

Częścią akcji „Śląskie dla kobiety” jest także specjalny różowy samochód zwany PINK-Busem z materiałami informacyjnymi na temat profilaktyki raka piersi, który odwiedzi w najbliższych miesiącach miasta i mniejsze gminy w naszym regionie. Urząd Marszałkowski zorganizuje także kolejne wydarzenia z udziałem lekarzy, dietetyków, fizjoterapeutów oraz przedstawicielek klubów Amazonek.

Warto przypomnieć, że Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił rok 2018 Rokiem Profilaktyki Raka Piersi.
Zobacz również

więcej w kategorii: zdrowie

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie