Województwo Śląskie

Aktualności

Śląska Rzecz po raz trzynasty

Ostatnie dni na zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu


Suszarka do butów narciarskich z Ustronia, etykiety na dżemach z Sosnowca, a może nawigacja ułatwiająca parkowanie w Piekarach Śląskich czy Tarnowskich Górach? Kto tym razem zostanie laureatem konkursu „Śląska Rzecz”. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 16 marca 2018 roku.

Organizator konkursu - Zamek Cieszyn docenia wysoką jakość wzornictwa oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązanie projektowe. „Od wielu lat obserwujemy produkty, projekty graficzne i usługi niezwykle nowatorskie, funkcjonalne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach. Co ważne wdrażane są na Śląsku, który przed laty pod tym względem nie był docenianym regionem. To się zmienia i kolejne edycje pokazują, że jest to proces dynamiczny” – podkreśla Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn.

Patrząc na aplikację, która ułatwia parkowanie w mieście, wdrożoną już w Piekarach Śląskich, Tarnowskich Górach i testowaną w Chorzowie – trudno oprzeć się wrażeniu, że pomysłodawcy nagradzani w „Śląskiej Rzeczy” faktycznie poprawiają jakość codziennego życia mieszkańców Śląska, a od niedawna także województwa opolskiego. O ten region rozszerzono bowiem konkursowe zgłoszenia. A kim są laureaci? Projektanci, producenci, wizjonerzy. To, co tworzą oparte jest na trzech fundamentach: innowacyjność, użyteczność i estetyka - i takie są kryteria oceny w konkursie Śląska Rzecz.

„Co ważne, w „Śląskiej Rzeczy" doceniamy współpracę projektanta z biznesem i nagradzamy obie strony tego procesu” – podkreśla prof. Czesława Frejlich, przewodnicząca jury.

Do udziału w konkursie Zamek Cieszyn zaprasza firmy, projektantów, organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne. Warunek? Zgłaszane projekty muszą być wdrożone w życie w 2017 roku w województwach śląskim lub opolskim. Projekty oceniane są w trzech kategoriach: produkt, grafika użytkowa i usługa. Jury ocenia funkcjonalność i ergonomię, innowacyjność rozwiązań, jakość wykonania i użytych materiałów, dostrzeżenie potrzeb użytkowników, proces projektowy oraz estetykę.

Termin przyjmowania zgłoszeń do trzynastej już edycji konkursu mija 16 marca 2018 roku. Szczegółowe informacje oraz niezbędne formularze dostępne są na stronie internetowej organizatora: zamekcieszyn.pl

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 9 maja 2018 roku w Zamku Cieszyn.

Laureaci konkursu oraz projekty nominowane będzie można oglądać na pokonkursowych wystawach. W tym roku będą to prezentacje w Zamku Cieszyn, Dobrotece w Dobrodzieniu, Galerii StrefArt w Katowickiej Strefie Ekonomicznej S.A. Podstrefa Tyska, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas VIII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Każdej edycji towarzyszą katalogi z nagrodzonymi i wyróżnionymi projektantami.Zobacz również

więcej w kategorii: gospodarka

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie