Województwo Śląskie

Aktualności

Zabytek Zadbany 2018

Wśród nominowanych pałac w Koszęcinie – siedziba wojewódzkiej instytucji kultury: Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”


Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jury w składzie: prof. dr hab. Andrzej Koss (wiceprzewodniczący), Mariusz Czuba, dr Małgorzata Gwiazdowska, dr inż. arch. Jan Janczykowski poddało ocenie jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach zgłoszonych do konkursu.

Wśród wyłonionej listy nominowanych znalazły się obiekty z województwa śląskiego.

W kategorii adaptacja obiektów zabytkowych nominacje otrzymał Zespół Pałacowo-Parkowy, obecnie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

W kategorii architektura i konstrukcje drewniane nominowany został kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi.

W kategorii architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne nominowane są dwa obiekty, obydwa z województwa śląskiego: Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna wraz z chodnikiem podstawowym w pokładzie 510, obecnie obiekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz dawna hala walcowni cynku, obecnie Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach-Szopienicach.

W ramach konkursy nominowano jeszcze obiekty w dwóch kategoriach: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu oraz rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu. Jury zdecydowało także o przyznaniu nagrody w kategorii specjalnej: właściwe użytkowanie i trwała opieka nad zabytkiem. Otrzymał ją kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu (woj. warmińsko-mazurskie).

Laureatów i wyróżnionych w konkursie poznamy podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 18 kwietnia br. w Zamościu.Zobacz również

więcej w kategorii: kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie